sILLY SEASON

Bekräftat: Kalmar FF värvar 15-årig landslagsman

KFF förstärker ungdomsleden – värvar 15-årig landslagsman från Markaryd.

Samuel Slättman

Samuel Slättman

Kl.08:47, 10 februari, 2017

Bekräftat: Kalmar FF värvar 15-årig landslagsman
Benjamin Hajdari ansluter till KFF i sommar. Foto: Kalmar FF/Markaryds IF.

I december kunde 24Kalmar avslöja att KFF var intresserade av att värva Benjamin Hajdari. Nu är det klart att ynglingen, som fyller 16 senare i år, är klar för de rödvita, uppger sajten Smålänningen.

– Det känns riktigt bra och kommer bli hur roligt som helst. Det är en ny utmaning och sen gäller det bara att göra sitt allra bästa. Man kommer sakna familj, vänner och laget när jag lämnar men jag har fått mycket positivt stöd från alla dem. Jag gillar nya utmaningar och det här blir en bra sådan, säger Hajdari till Smålänningen.

Hajdari kommer från Markaryds IF och debuterade i klubbens a-lag redan som 13-åring – yngst genom tiderna. Under säsongen 2016 tillhörde Hajdari klubbens seniorlag på heltid. Han har även meriter från P15-landslaget.

Yttermittfältaren ansluter till Kalmar FF i sommar. 

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel