KLART: FBC Kalmarsund värvar klubbchef

"Självklart har jag ett stort hjärta för Visby IBK fortfarande även om min lojalitet ligger hos min arbetsgivare FBC Kalmarsund", säger den nye klubbchefen Per Viberg.

Elias Håkansson

Elias Håkansson

Kl.19:53, 28 mars, 2017

KLART: FBC Kalmarsund värvar klubbchef
Foto: Arkiv

FBC Kalmarsund har gjort klart med en klubbchef i form av Mr. Visby IBK, Per Viberg som är en välkänd innebandyprofil som varit med och startat Visby IBK men också varit projektledare för Ica Maxi Arena (Visbys hemmaarena).

– Jag blev kontaktad av FBC Kalmarsund och åkte först hit lite som en artighetsvisit. Men efter man varit här och träffat folket kring föreningen och tagit del av vad man ligger idag inom organisationen blev det spännande. FBC har påbörjat något bra och under dessa veckor har det blivit mer och mer intressant. Det finns mycket spännande att göra organisationsmässigt för att ta oss till SSL samt även detta med arenabygget, säger Viberg till FBC Kalmarsund.

Tjänsten som klubbchef har sedan tidigare inte funnits i FBC Kalmarsund. Det är en heltidstjänst där Per Viberg kommer att jobba halva sin arbetsvecka i Kalmar och andra halvan på distans från Visby där han har sin familj.

– Självklart har jag ett stort hjärta för Visby IBK fortfarande även om min lojalitet ligger hos min arbetsgivare FBC Kalmarsund.

Ted Linde säger såhär kring nyanställningen:

– Vi kände att det var rätt läge och lite nu eller aldrig med en sådan här kvalificerad person som Pelle. Vi vill hitta rätt människor och Pelle är verkligen rätt person för att FBC Kalmarsund ska utvecklas och ta ett steg i rätt riktning. Han har en personlighet vi gillar och han har stort kontaktnät samt väldigt kunnig i det han ska göra.

Nu väntar en intensiv period för Viberg för att lära känna sin nya klubb.

– Jag ser fram mot att utveckla marknadssidan som redan är bra. Jag vill också tidigt vara delaktig i vår satsning på herr och damsidan. Vi ska ta vara på de starka resurser vi har och bygga vidare genom att skapa roller. Jag vill att FBC Kalmarsund ska bli Kalmar/Ölands häftigaste förening med allt vad det innebär. Vi har redan anställda och detta ska vi göra starkt och jobba tillsammans för att nå våra mål i FBC.

Pelle är också tydlig med hur ungdomsverksamheten och möjligheter för arrangemang, matcher och träning är viktiga.

– På ungdomssidan ska det bli fler som spelar innebandy och jag vill dubbla våra ungdomar med att fler i Kalmarområdet börjar spela innebandy. Med det så ska vi också skapa möjligheter för detta där arena och spelytor blir viktiga.

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

sILLY SEASON

Ännu en FBC-talang flyttas upp i a-truppen

"Hon kan gå hur långt som helst", säger sportchefen.

Samuel Slättman

Samuel Slättman

Kl.21:02, 23 maj, 2017

Ännu en FBC-talang flyttas upp i a-truppen
Foto: Arkiv.

Nellie Karlsson och Alma Bäckstedt flyttades förra veckan upp i a-truppen. På tisdagen meddelade FBC Kalmarsunds sportchef Jessica Fivelstedt att även Amanda Lind, 16, tar klivet upp från FBC Ungdom.

– En ung talang vars styrkor är hennes passningsspel, positionsspel och skott. Jag är jätteglad för att hon blir en del av oss, hon kan gå hur långt som helst. Vi kommer få ett ett mixat lag med unga, hungriga spelare och äldre rutinerade, säger Fivelstedt.

Förra säsongen gjorde Lind, som både kan spela back och center, fem poäng i division 2.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

sILLY SEASON

Forward återvänder till FBC – tränarstab byts ut

FBC Kalmarsunds damlag plussar på truppen med flera namn. Samtidigt byts tränarstaben ut.

Samuel Slättman

Samuel Slättman

Kl.22:44, 22 maj, 2017

Forward återvänder till FBC – tränarstab byts ut
Matea Corkovic är tillbaka i FBC Kalmarsund. Foto: Arkiv.

FBC rustar för en säsong i allsvenskan. På måndagen blev det klart att centern Kajsa Ek förlänger med klubben och att junioren Matilda Abramsson flyttar upp i a-truppen ”på riktigt”.

Dessutom är forwarden Matea Corkovic tillbaka i FBC-dressen efter att ha studerat utomlands.

”Tea har förmågan att jaga energin ur motståndaren och viker sig inte i första taget. En tjej med stark vilja och ett rejält pannben. Vi är mycket nöjda både över en förlängning, en comeback och att ytterligare en ungdom tar steget fullt ut till damlaget”, skriver klubben på sin hemsida.

Föreningen meddelar också att assisterande tränaren förra säsongen, Robert Gustafsson, och lagledare, Stefan Andersson, inte fortsätter. Ersätter gör Frida Carlberg och förra spelarna Jill Karlström och Liza Dahlgren.

Någon ny huvudtränare är ännu inte klar för FBC Kalmarsund.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

FBC-stjärnan rankas högt på prestigefylld lista

När Expressen tar fram de hetaste sportprofiler under 2016 finns Kim Nilsson med på listan.

Andreas Norinder

Andreas Norinder

Kl.12:01, 19 maj, 2017

FBC-stjärnan rankas högt på prestigefylld lista
Foto: Bildbyrån

Kvällstidningen Expressen rankar årligen de 100 hetaste sportprofilerna. För 2016 toppas listan av OS-medaljören Sarah Sjöström, damlandslaget i fotboll och Majorvinnaren Henrik Stenson.

På plats 53 hittar vi Kim Nilsson, FBC Kalmarsunds stora stjärna och en av innebandyns bästa spelare genom tiderna. Han är ny på topp 100-listan.

”Det blev inget nytt VM-guld för Sverige, men Kim Nilsson glänste (som vanligt) som innebandyvärldens stora fixstjärna. I semifinalen mot Schweiz raderade han dessutom Niklas Jihdes mångåriga poängrekord i landslaget”, skriver Expressen i sin motivering.

Ett axplock av namnen som hamnar bakom Nilsson på listan: Linnea Torstensson, handboll (58), Filip Forsberg, ishockey (59), André Myhrer, alpint (60), Nicklas Bäckström, ishockey (71), John Guidetti, fotboll (73), Jonas Jerebko, basket (84), Johan Olsson, skidor (88) och Björn Goop, trav (97).

Kim Nilsson var inte den enda innebandyspelare på listan. Alexander Galante Carlström (78) och Anna Wijk (79) tog också en plats.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

sILLY SEASON

FBC-produkt flyttas upp i a-truppen

Han avslutade säsongen med SSL-kval. Nu flyttas centern upp till a-truppen "på riktigt".

Samuel Slättman

Samuel Slättman

Kl.16:07, 17 maj, 2017

FBC-produkt flyttas upp i a-truppen
Oskar Andersson. Foto: Arkiv.

Efter juluppehållet fick 18-årige Oskar Andersson stort förtroende i FBC Kalmarsund. När det under våren var dags för kval till SSL hade talangen knipit en centerplats i andrafemman. Nu har Andersson skrivit på ett ettårskontrakt med FBC.

– ”Ogge” är en spelartyp som alltid ger allt i alla lägen. Han klarar av det fysiska spelet, mycket belastning och är orädd. Dessutom besitter han teknik, spelsinne och fart vilket gör att han är komplett som spelare. För att komma ända upp i herrtruppen krävs det även att man har skalle för detta och det har han visat flera gånger, säger sportchefen Adam Kallenberg till klubbens hemsida.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

FBC snuvade på drömvärvningen: ”Behöver en ny utmaning”

Till den kommande säsongens satsning hoppades FBC Kalmarsund på att få hem SSL-meriterade Kasper Hydén.

Andreas Norinder

Andreas Norinder

Kl.13:55, 16 maj, 2017

FBC snuvade på drömvärvningen: ”Behöver en ny utmaning”
Kasper Hydén nobbar en återkomst till FBC Kalmarsund för fortsatt SSL-spel. Foto: Bildbyrån

Efter Kim Nilsson och Marcus Johansson så hoppades FBC Kalmarsund att forwarden Kasper Hydén skulle bli nästa hemvändare att ansluta till SSL-satsningen.

Hydén har Craftstaden IBK (Oskarshamn) som moderklubb och lämnade FBC Kalmarsund 2012 för att testa på spel i SSL med Pixbo Wallenstam. På måndagskvällen blev det klart att han fortsätter i SSL med Växjö Vipers.

–Jag har haft fem fantastiska år i Pixbo, men känner att jag behöver en ny utmaning. Jag fick ett jättebra första intryck av Växjö och den känslan blev ännu starkare när jag träffade dem på plats. Jag blev imponerad av strukturen och allt runtomkring klubben, säger Kasper Hydén till klubbens hemsida.

– Dessutom spelar Växjö en rolig innebandy med mycket fart som jag tror kommer att passa mig. Jag ser fram emot att komma igång med träningarna och lära känna laget.

Den gångna säsongen gjorde Hydén 10 mål och 4 assist på 27 matcher.

– Både som individ och spelare kommer Kasper att passa väl in i Vipersmodellen. Hans ambition och attityd kommer förhoppningsvis bär frukt. Kasper har en mycket intressant spelstil, säger tränaren Niklas Nordén i ett pressmeddelande.

Växjö har följt Hydén under en längre tid och säger att de tror han har potential att ”blomma ut” i deras miljö.

– Med sin räckvidd och balans kommer han kunna utföra saker som bidrar till ett förstärkt lag på innebandyplanen. Under de senaste åren har Kasper även visat upp färdigheter i det defensiva arbetet som forward och i special teams, säger Niklas Nordén.

FaktaFBC Kalmarsunds trupp 17/18:

Forwards (11):
Kim Nilsson
Tim Nyander
André Fridell
Marcus Andersson
Oskar Andersson
Simon Henriksson
Martin Willsund
William Larsson
Johan Wittberg
Marcus Johansson
Andreas Hörberg (NY)

Backar (7):
Jacob Lingmerth
Simon Nilsson
Gustav Bäckstedt
Anton Nilsson
Alexander Berglund (NY)
Max Johansson (NY)
Mattias Jansson (NY)

Målvakter (2):
Jan Binder (NY)
Rasmus Abrahamsen

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel