SM-hoppning kommer till Smedby: ”En av årets höjdpunkter” | Nyheter i Kalmar – 24 timmar om dygnet – Helt gratis

SM-hoppning kommer till Smedby: ”En av årets höjdpunkter”

Kalmar hästsportklubb arrangerar tre dagar lång hästfest. "Att hålla i en såhär stor tävling är häftigt".

Samuel Slättman

Kl.06:52, 21 april, 2017

SM-hoppning kommer till Smedby: ”En av årets höjdpunkter”
I helgen arrangerar Kalmar hästsportklubb stor hästfest i Smedby. Foto: Most Photos.

Från fredag morgon till söndag kväll kommer det vara full fart på Kalmar hästsportklubbs anläggning i Smedby. Nationella hopptävlingar för både ponny och storhäst ska avgöras och cirka 500 starter är planerade.

– Det här är en av höjdpunkter på året. Att hålla i en såhär stor tävling är häftigt, säger pressansvarige Isabel Mena-Berlin.

Tävlingen är en så kallad observationstävling, vilket betyder att den håller en standard som motsvarar landslagsledningens krav på svårighetsgrad och banbyggnation. Resultaten från tävlingen kan alltså ligga till grund för framtida landslagsuttagningar.

– Vi hoppas att folk passar på att komma ut till Smedby för att uppleva den här stora tävlingen. Samtidigt vill vi visa upp vår fina anläggning och det finns chanser att det blir lite av en folkfest, säger Mena-Berlin.

Vid 11-tiden på lördagen kommer temperaturen på anläggningen skruvas upp ytterligare. Då börjar SM-kvaltävlingen i klassen inverkansridning. Kvalet i Smedby är en av 16 tävlingar i Sverige under året.

– Den kommer absolut vara en av höjdpunkterna. Sedan kommer ponny grand prix-klassen på söndagen att bli häftigt.

– Det finns jättemånga lokala hoppklubbar med flera duktiga ryttare. Till exempel Lilly Landgren (från Smedby men tävlandes för Ölands ryttarförening) är ett namn att hålla utkik efter.

För att möjliggöra helgens hästfest har över hundra frivilliga funktionärer från klubben ställt upp.

– Det är hur många som helst som ställer upp. Sådana här tävlingar går inte att genomföra utan alla funktionärer. Ofta tänker man inte på hur mycket ideell kraft som finns inom sporten – alla åldrar och generationer ställer upp. Utan dem hade det inte varit möjligt, avslutar Mena-Berlin.

FaktaTävlingarna på Kalmar hästsportklubb i Smedby:

Tävlingen pågår från 21 april till 23 april och startar klockan 09.00 alla dagarna.

SM-kvalet i inverkansridning beräknas börja klockan 11.00 på lördagen och följs av ytterligare två nationella klasser (en för häst och en för ponny) samma dag, samt sex nationella klasser på söndagen – bland annat två ponny Grand Prix-klasser.

Förutom tävlingarna kommer det att erbjudas ponnyridning på lördagen 13.00-14.00. Dessutom kommer många branschutställare att finnas på plats.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

kalmar ff–hammarby if

Betygen: Kaptenen bäst när KFF kryssade mot Bajen

Så bra var Kalmar FF-spelarna i vårsäsongens sista match.

Samuel Slättman

Kl.16:58, 27 maj, 2018

Betygen: Kaptenen bäst när KFF kryssade mot Bajen
Foto: Bildbyrån/Suvad Mrkonjic.

Lucas Hägg-Johansson 5

Gjorde en fin räddning på inbytte Dibbas skott i mitten av första halvlek. Gav Paulsen ett jätteläge i mitten av andra när han på en hörna ”hängde tvätt”. Kan inte lastas för 1–1 målet när Andersen dundrade bollen i mål.

LÄS MER: Hiago: ”Frågar du domaren är det straff”

Melker Hallberg 5

Inledde matchen på ett fint sätt – framför allt offensivt – där han bidrog med flera inlägg och fixade hörnor. Var även nära att bli målskytt redan efter sex minuter men bollen gled av foten på Fejzullahus nernickning. Förlorade nickduellen mot väldige Paulsen i situationen före 1–1. Fokuserade mer på defensiven i slutet.

Viktor Elm 7

Stabil, resolut och placeringssäker bakåt men bidrog även i offensiv riktning där hans välplacerade frispark tvingade Wiland till en svettig räddning. Hade även en farlig nick som togs undan på mållinjen av Khalili. Ny kanoninsats av KFF-kaptenen.

Viktor Agardius 6

Var en av första halvleks bästa spelare fram till minut 42 då han, till synes helt oförklarligt, missade en långboll som friställde Pa Dibba. Skakade av sig misstaget och stod för flera fina brytningar efter paus.

Chima Akas 5

Skötte sig bra i defensiven och i passningsspelet. Kom inte med i offensiven så ofta och slarvade vid en del hörnor och inlägg.

Hiago 5

Fint offensivt samarbete med Melker Hallberg i första halvlek. Föll enkelt i straffområdet i början av andra och fixade straffen som Romario slog in till 1–0. Klev över på vänsterkanten efter en timmes spel och var nära att göra 2–1 men lobben gick över. Varnad.

Romario 6

Drev framgångsrikt KFF:s anfallsspel framåt. Satte stensäkert straffen som gav 1–0.

Herman Hallberg 5

Fortsätter göra sitt jobb i det tysta. Levererade snabbt bollen vidare och lät i stället Romario sköta de flesta av passningarna framåt i banan.

Nils Fröling (ut 58) 6

Visade att insatsen mot Sirius inte var någon engångsföreteelse. 18-åringen tog flera initiativ i offensiven och ställde mängder av frågor till Hammarby-försvaret. Gediget arbete även i defensiven. Utbytt efter en timme.

Papa Diouf 5

Stark, snabb och bra i presspelet. Kom inte till så många hundraprocentiga lägen som man kan kräva av en spjutspets.

Erton Fejzullahu (ut 82) 6

Bästa insatsen i år av den rutinerade anfallaren. Fungerade som en länk mellan mittfält och anfall. Blixtrade till i inledningen av andra då han rutinerat och smart hoppade över bollen som i stället gick vidare till Hiago som fälldes och ordnade straff. Utbytt.

Isak Magnusson (in 58) 5

Kom in som högermittfältare. Tog sig, tack vare sin snabbhet, flera gånger förbi sin motståndare.

Nixon (in 82)

Spelade för kort tid för att betygsättas.

Matchfakta:
1–0, 54′, Romario (straff).
1–1, 65′ Andersen (Paulsen). 

FaktaBetygsskala:
1 – Usel
2 – Dålig
3 – Icke godkänd
4 – Godkänd
5 – Bra
6 – Mycket bra
7 – Lysande
8 – Världsklass.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Växjö DFF - IFK Kalmar

IFK Kalmar klarade inte stå emot i derbyt

Växjö gick vinnande ur striden i damallsvenskans småländska derby.

Hanna Thulin

Kl.17:51, 27 maj, 2018

IFK Kalmar klarade inte stå emot i derbyt
Foto: Arkiv

Det på förhand spännande derbyt mellan Växjö och IFK Kalmar som spelades under söndagen inleddes med en kalldusch för bortalaget Kalmars del. Redan efter fyra minuter fick landslagsaktuella Anna Anvegård bollen sköt in den i mål.

IFK Kalmar hade en motig start och skapade inte många chanser. Växjö fick göra 2-1 innan IFK Kalmars egna skyttedrottning fick till en fullträff på volley som innebar mål.

IFK Kalmar spelade upp sig men rådde aldrig riktigt på derbyrivalen Växjö som gjorde ytterligare två mål i andra halvlek. När domaren blåste av matchen var 4-1 förlusten ett faktum.

Artikeln uppdateras.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

kalmar ff–hammarby if

Hiago: ”Frågar du domaren är det straff”

Kalmar FF:s brasse föll i straffområdet – och fixade en poäng till sitt lag.

Samuel Slättman

Kl.18:02, 27 maj, 2018

Hiago: ”Frågar du domaren är det straff”
Hiago. Foto: Bildbyrån/Suvad Mrkonjic.

Vårsäsongens sista allsvenska match mellan Kalmar FF och Hammarby stod och vägde när Erton Fejzullahu i 54:e minuten smart hoppade över bollen som i stället rullade vidare till en framrusande Hiago.

Ett par meter in i straffområdet föll brassen i kamp med försvararen David Fällman och domaren blåste för straffspark.

LÄS MER: TV: Här faller Hiago – straff eller inte?

– Jag tycker att det är straff, det är kontakt och det gör att jag inte kan avsluta så det är straff, säger Hiago till 24Kalmar direkt efter matchen.

Flera Bajen-spelare var efter domslutet uppretade och var framme och pratade med domaren Robert Daradic. 

– Alla har rätt till sin egen uppfattning om situationen men om du frågar mig så är det straff och frågar du domaren så är det straff så det är det vi går på, säger Hiago.

Brasse-kompisen Romario förvaltade sparken från elva meter på bästa sätt och gav KFF ledningen med 1–0.

Men glädjen hos merparten av de 9 313 åskådarna blev kortvarig. Bara elva minuter senare kvitterade Hammarbys Jeppe Andersen till 1–1 genom en mäktigt halvvolley från straffområdes-gränsen.

– Vi är inte nöjda med resultatet men det var ett väldigt rättvist resultat sett till matchen och hur den utvecklades, säger Hiago.

Poängen mot serieledaren innebär att KFF avslutar vårsäsongen med 17 poäng på elva matcher – och en sjunde plats i tabellen.

– Med tanke på den stora frånvaron av en hel del bärande spelare så är prestationen väldigt bra med stor verkningsgrad på truppen. Det ska vi och spelarna vara stolta över, säger tränaren Nanne Bergstrand. 

Nu väntar VM-uppehåll. Den 8 juli drar allsvenskan återigen igång, då åker Kalmar FF till Göteborg för match mot IFK Göteborg.

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Kalmartjej spelade hem SM-guld efter gastkramande final

"Jag visste att det var jämnt men inte mer än så," säger guldmedaljören Frida Löhnert.

Hanna Thulin

Kl.15:25, 27 maj, 2018

Kalmartjej spelade hem SM-guld efter gastkramande final
Foto: Privat

Under lördagen avgjordes SM i bowling i Stockholm och efter en riktig rysarfinal har Kalmar fått en ny Sverigemästare i Frida Löhnert som spelar för Cahoot BK.

– Det var riktigt jämnt men precis som en final ska vara tycker jag. Jag var helt fokuserad på mitt eget spel, jag visste att det var jämnt men inte mer än så. Det var först när jag var färdigspelad som jag tittade upp på skärmen och insåg att guldet kunde blir mitt, säger hon.

Christina Kiiskinen spelade sist och hade chans på vinsten men rådde inte på Frida som tillslut vann med en sista serie på 258 poäng vilket endast var två poäng över silvermedaljören Malin Gref.

– Det känns såklart väldigt bra, det är ett väldigt skönt sätt att avsluta säsongen på, säger Frida.

Sandra Gustafsson från Cahoot BK tävlade också hon under helgen och slutade på en hedrande sjätteplats.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

LOKALBOLLEN

Jämnt derby slutade i målkalas: ”Ett derby med nerver och närkamper”

Söndagens lokalboll bjöd på ett derby som spelmässigt var jämnare än vad resultatet visar.

Hanna Thulin

Kl.19:53, 27 maj, 2018

Jämnt derby slutade i målkalas: ”Ett derby med nerver och närkamper”
Foto: Arkiv

Division 1 Södra Götaland, damer

Färjestadens GOIF – Hammenhögs IF 2-0 (2-0)

Mål Färjestaden: Camilla Näslund & Självmål

Läs mer om matchen här.

Division 2 Damer Sydöstra Götaland

Kalmar Södra IF – Emmaboda IS 0-3 (0-0)

Lindsdals IF – IFK Karlshamn 1-0 (0-0)

Mål Lindsdal: Matilda Nyberg

Division 3 Sydöstra Dam

Mörbylånga GOIF – IFK Borgholm 8-2

Mål Mörbylånga: Malin Lorentzon 2, Josefin Blad 2, Therese Trofast 2, Jennifer Nilsson & Angelica Petersson

Mål Borgholm: Clara Folkesson & Matea Corkovic

Sara Erlandsson, tränare Mörbylånga: ”Det var en ganska svår match, det är ju ett derby med nerver och närkamper. Vi gör ett tidigt mål efter några minuter och efter et får Borgholm ta över mer och mer tills de kan kvittera med ett drömmål. Vi försöker ta tillvara på Borgholms svagheter, de står högt med sin backlinje och vi ville lägga kontrollerade bollar på marken mellan deras backar för att sedan kunna springa på dem. Det blev svårt att försvara sig mot och vi kunde göra flera mål. Det var en bra genomförd match, man kan inte snacka bort åtta mål men Borgholm har också några skott i ribba och stolpe. Vi håller ihop vårt lag och tror på vår spelidé, det var en kul match där mycket hände för båda lagen, så jag är nöjd.”

Andreas Prins, tränare Borgholm: ”8-2 speglar inte matchbilden över huvud taget och det låter väl kanske konstigt att säga men vi hade en del stolpe ut. Det börjar med två drömmål från båda lagen sedan ger vi Mörbylånga två mål. Det var deras dag helt enkelt och inte vår. Våra tjejer gjorde det bra men det räcker inte med att hålla i bollen mest eller skapa chanser, fotboll handlar om att göra mål. Mörbylånga är duktiga på vad de gör och det kan jag inte ta ifrån dem. Nu får jag gå hem till ritbordet för att analysera matchen och titta på vad vi gör för fel. Jag hoppas att vi kan ge motståndarna i nästa match en omgång som plåster på såren.”

Matchens lirare, Mörbylånga: ”Som vanligt gör hela laget en fin insats men Therese Trofast var farlig på sin kant och Jennifer Nilsson i mål avvärjer mycket.”

Matchens lirare, Borgholm: ”Vi visar på rätt inställning genom hela matchen och det är inte någon som säger ett enda negativt ord till varandra. Den lagmoralen tar vi med oss. De kämpar oavsett vad det står på tavlan. Sen vill jag berömma backlinjen, de var bäst idag i vårt lag trots att det kan låta konstigt. Men de som kan lite fotboll vet att försvarsspelet börjar längst upp på planen.”

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Stäng