Skyttedrottningen på väg att ta historiskt kliv med IFK Kalmar

Med sina 26 fullträffar är hon på god väg att skjuta upp laget till damallsvenskan. På söndag kan Amanda Fredrikssons IFK Kalmar bli historiska.

Karl-Oskar Karlsson

Kl.07:03, 8 november, 2017

Skyttedrottningen på väg att ta historiskt kliv med IFK Kalmar
Amanda Fredriksson, IFK Kalmar. Foto: Karl-Oskar Karlsson

Efter en höst där IFK Kalmar har kastats mellan hopp och förtvivlan i kampen om den andra platsen upp mot damallsvenskan – har laget inför söndagens avslutning mot Assi – allt i egna händer. Detta mycket tack vare Assis och AIK:s oväntade förluster förförra helgen mot Böljan och Västerås.

– Det känns som att vi har fått en gratischans nu och vi har inte tänkt släppa den. Det gäller att slå bort tankarna om allsvenskan så mycket som möjligt och ha en normal träningsvecka. Vi har spelat 25 matcher innan den här säsongen. Söndagens match är bara en av dem, säger Amanda Fredriksson.

Lagets skyttedrottning har noterats för hela 26 fullträffar och kommer sluta tvåa i skytteligan. Sedan återkomsten till Gröndal – efter det allsvenska äventyret i Jitex under säsongen 2013 – har hon gjort 78 mål på fyra säsonger i IFK-tröjan.

– Verkligen skönt att det har lossnat i år. Jag tror aldrig jag gjort så många på en och samma säsong. Det har känts jättebra hela året, säger hon.

Nu är hon på väg att skjuta upp sitt IFK Kalmar till damallsvenskan. Allt som krävs är minst en poäng hemma mot Assi.

– Vi ska gå ut och vinna matchen. Något annat finns inte.

Men allt har inte varit guld och gröna skogar. Efter en närmast perfekt vår har hösten gått något tyngre. Spelet har varit knackigt och resultaten stundtals svajiga.

– I våras körde vi bara på och tänkte inte så mycket. Vid uppehållet fick man tid att stanna upp och såg att vi låg tvåa och hade goda möjligheter på allsvenskan. Då tror jag många började tänka för mycket och media haussade upp oss.

Första matchen efter uppehållet, borta mot Mallbacken, blev ingen höjdare.

– Där var det inte alls bra. Vi ställde bara ut skorna och förlorade med 3-2, säger Fredriksson

En annan stjärnsmäll kom hemma på Gröndal – när bottenlaget Sundsvall fullkomligt körde över IFK Kalmar med 7-2.

– Flera gånger har man tänkt att där gick nog tåget. Framför allt Sundsvall hemma. Men även Böljan borta när de kvitterade i 93:e minuten. Det är något vi inte ska låta oss drabbas av på söndag. Mycket handlar om det mentala, och det gäller att göra allt så normalt som det bara går.

Oavsett om det blir spel i damallsvenskan eller inte har stora delar av stommen i laget redan förlängt sina kontrakt över nästa säsong.

– Jag trot det är viktigt att visa att det är en bra klubb med en härlig gemenskap. Att det inte spelar någon roll om vi går upp nu eller inte. Gör vi inte det nu, så ska vi definitivt bara göra det nästa år. Det är bra signaler att sända ut.

Är ni redo att gå upp?
– Ja, det tror jag definitivt. Föreningen har under lång tid haft som mål att få upp laget i damallsvenskan. Vi spelare har varit med ett tag nu och många har varit med på den här resan och varit nära en gång tidigare. Visst, skillnaden mellan elitettan och allsvenskan är stor. Men vi vill utvecklas och bli bättre. Då är det bara allsvenskan som gäller, och det ska vi fixa på söndag.

FaktaAmanda Fredrikssons målfacit de senaste säsongerna:

2017: 26 mål (en match kvar).
2016: 12 mål.
2015: 12 mål.
2014: 28 mål (division 1).

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

SILLY SEASON

Mittfältare lämnar Kalmar FF – klar för norskt lag

Norrmannen vänder hem efter tio framträdanden i den rödvita tröjan.

Karl-Oskar Karlsson

Kl.18:38, 20 februari, 2018

Mittfältare lämnar Kalmar FF – klar för norskt lag
Harmeet Singh. Foto: Arkiv.

Harmeet Singh kom till Kalmar FF förra sommaren efter ett misslyckat proffsäventyr i Polen. 27-åringen var tänkt som Ismaels ersättare – men efter tio matcher i Kalmar FF-tröjan under hösten 2017 – kan man konstatera att han inte lyckades axla den rollen.

På tisdagen stod det klart att norrmannen vänder hem till Norge och Sarpsborg 08.

LÄS MER: BEKRÄFTAT: Singh ansluter till Kalmar FF

– Vi vill tacka Harmeet för hans tid i Kalmar FF. Han kom till oss under en svår period i somras och var med och bidrog på ett bra sätt till laget under hösten. Vi har hittat en bra lösning med Sarpsborg där Harmeet återförenas med tränaren Geir Bakke, som han tillsammans tog guld med i Molde. Vi önskar Harmeet ett stort lycka till i fortsättningen, säger KFF:s sportchef Thomas Andersson Borstam till föreningens hemsida.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Team Eliassis nya uppdrag: Sparra med division 1-laget

Gästar Oskarshamns AIK på tisdagskvällen. "Problemet är bara det att halva laget är otränade."

Karl-Oskar Karlsson

Kl.15:01, 20 februari, 2018

Team Eliassis nya uppdrag: Sparra med division 1-laget
Foto: Arkiv.

När FK Älmeboda/Linneryd lämnade återbud till tisdagskvällens planerade träningsmatch mot division 1-laget Oskarshamns AIK gick frågan till Team Eliassi.

– Det var snabba ryck som gällde, men vi har fått ihop ett bra lag som jag hoppas ska kunna stå upp bra i 45 minuter, säger Zana Eliassi.

Hur kommer det sig att ni fick frågan?
– De ville snabbt få ett nytt motstånd, och vi har ju en del spelare som spelar högre upp i divisionerna.

Diako, Azad och Karwan Eliassi spelar alla tre i Lindsdal kommande säsong. Trion utgör en del av startelvan som även innehåller profiler som Omar Eliassi (Smedby BoIK) och Zana Eliassi (Kalmar AIK).

– Vi är bolltrygga, så vi får se till att vila när vi har den inom laget. Problemet är bara det att halva laget är otränade, säger Zana Eliassi.

Vad tror du om era chanser?
– Som sagt, jag hoppas att vi kan stå upp hyfsat i en halvlek. Men ju längre matchen går tror jag att de kommer springa ifrån oss.

Shemsi ”Papi” Brahimi och Mido Eliassi kommer att coacha laget.

Peiman Eliassi är en av nyckelspelarna i Oskarshamns AIK.

Team Eliassis startelva:
Hoshiar Eliassi – Ako Eliassi, Omar Eliassi, Jalal Eliassi – Kamran Eliassi, Karwan Eliassi, Karzan Eliassi – Azad Eliassi, Zana Eliassi, Idris Eliassi.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Går i pappas fotspår – debuterade i Kalmar FF mot ”Åtvid”

Fullt godkänd a-lagsdebut för "Lill-Linkan".

Karl-Oskar Karlsson

Kl.20:15, 19 februari, 2018

Går i pappas fotspår – debuterade i Kalmar FF mot ”Åtvid”
Olle Lindqvist gjorde a-lagsdebut i Kalmar FF i lördags. Foto: Arkiv.

Håkan Lindqvist var en blixtsnabb vänsterytter i Kalmar FF på 90-talet. Efter den aktiva karriären växlade han om och blev innebandytränare i Färjestadens IBK och FBC Kalmarsund Ungdom.

Nu vandrar sonen Olle Lindqvist, född 1999, i pappas fotspår. När högerbacken Emin Nouri blev skadad i den 21:a matchminuten byttes den unge talangen in i KFF:s cupmatch i helgen.

– Det känns så klart väldigt kul att ha debuterat i a-laget. Men givetvis oerhört tråkigt att vi inte får med oss tre poäng. Vi skapar tillräckligt för att avgöra den här matchen. Tyvärr når vi inte hela vägen fram, säger han till Kalmar FF:s hemsida, efter 0-0 mot Åtvidaberg.

18-åringen spelade enkelt och gjorde en fullt godkänd debut.

– Jag hann inte tänka så mycket. Det var bara att byta om och springa in. Givetvis blir det lite speciellt när det är ens debut. Man försöker spela enkelt i början för att komma in i det. Men i andra halvlek släppte det och då försökte jag att köra mitt egna spel och inte tänka så mycket på att det var debut, säger Lindqvist, som listar Färjestadens GoIF som moderklubb.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Smålandsmästare efter rafflande straffdrama

Försvarade titeln från förra året.

Karl-Oskar Karlsson

Kl.16:10, 19 februari, 2018

Smålandsmästare efter rafflande straffdrama
Precis som förra året kammade FGoIF-damerna hem titeln – och kan nu titulera sig som bäst i Småland. Foto: Privat.

Färjestadens damer har dominerat inomhusfotbollen de senaste åren – och den här säsongen har inte varit något undantag.

Vid helgens avgörande slutspel i Futsal-DM drog öländskorna det längsta strået efter 10-0 mot Egnahems BK och straffvinst mot Vimmerby IF.

Kajsa Jaensson slog in den avgörande straffen som betydde 5-4 och en ny titel till inomhusdrottningarna.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Rinor, 15, drömmer om proffslivet: ”Hade antagit utmaningen”

Efter provspelet i Makedonien väcktes drömmen till liv.

Samuel Slättman

Kl.11:54, 18 februari, 2018

Rinor, 15, drömmer om proffslivet: ”Hade antagit utmaningen”
Foto: Privat.

Kalmar Södra-spelaren Rinor Jonuzi har målet klart för sig – han ska bli fotbollsproffs. 15-åringen, med ett förflutet i IFK Berga och Kalmar FF, provspelade i somras med det makedonska laget Makedonija GP:s (Gjorce Petrov) ungdomslag.

– De har frågat om jag vill komma ner igen, säger Rinor Jonuzi.

Klubbens förstalag spelar i Prva Liga – högstaligan i landet. Föreningen, som ligger i huvudstaden Skopje, har inte erbjudit något kontrakt men vill att Jonuzi kommer ner och tränar med u-laget i sommar.

– Jag vill utmana mig själv så jag hade antagit utmaning att flytta dit. Jag skulle kunna ta det steget. De tränar väldigt hårt och tar allting på allvar. Jag vill försöka komma så långt som möjligt, säger Rinor.

För 2,5 år sedan skadade den nu 180 centimeter långe anfallaren knäet som då gick ur led. För att komma tillbaka har Rinor tränat extra tillsammans med den albanske tränaren Selajdin Zeneli. 

Under passen med Zeneli har fokus legat på teknik, snabbhet och avslut.

– Jag skulle beskriva mig själv som en stark, teknisk spelare med bra avslut. Jag kämpar alltid och gör mitt bästa. Svagheter är väl vänsterfoten och att nicka, huvudspelet, säger Rinor.

Om det blir något fortsatt spel i Makedonien återstår att se. Först ska Rinor och Kalmar Södra spela en ungdomsturnering i Amsterdam under påsklovet. Senare i sommar får Jonuzi dessutom besked om han blivit antagen till Fotbollsakademien i Kalmar, där han just nu är reserv.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Stäng