AVSLÖJAR: Han blir FBC:s nya tränare

Under måndagen har FBC Kalmarsund haft en hel del möten som kan påverka lagets framtid.

Hanna Thulin

Hanna Thulin

Kl.21:23, 4 december, 2017

AVSLÖJAR: Han blir FBC:s nya tränare
Foto: Arkiv

Uppgifter från två källor till 24Kalmar pekar på att det är FBC Kalmarsunds tidigare tränare Adam Kallenberg som kommer att göra en comeback som tränare vid sidan av planen.

– Vi har ytterligare möten under kvällen så jag kan inte komma med någon information förrän tidigast imorgon bitti, säger FBC:s klubbchef Per Viberg.

Under måndagen har FBC Kalmarsund haft en hel del möten på agendan som följd av undermåliga prestationer hittills i seriespelet. Från styrelsens håll är man inte nöjda och har därför haft ett extra styrelsemöte samt samtal med spelarna under kvällen.

Det här är inte första gången Kallenberg gör en comeback då han 2015/2016 fick avgå som huvudtränare mitt under säsongen men sedan kallades tillbaka året därpå.

Vad som händer med nuvarande tränare Emil Stille, som kom till laget inför denna säsongen, är fortfarande oklart.

FBC Kalmarsund, adam kallenberg
Adam Kallenberg ledde FBC Kalmarsund förra säsongen men uppges nu vara på väg tillbaka.Foto: Arkiv

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

lokalinnebandy

Lokalinnebandy: Två hattrick-skyttar när Ljungbyholm slog Gantesbo

Fem matcher spelades under lördagen. "Vi vinner till sist rättvist", säger Ljungbyholms tränare.

Samuel Slättman

Samuel Slättman

Kl.18:58, 9 december, 2017

Lokalinnebandy: Två hattrick-skyttar när Ljungbyholm slog Gantesbo
Ludvig Rautio, Jacob Elsrud och Anton Arvidsson i Ljungbyholm. Foto: Erik Västerlund.

Damer division 1

Craftstadens IBK – CL98IC 7–2 (2–0, 2–11, 3–1)

Målskyttar, CL98: Johanna Arvidsson, Alva Hultén.

IBF Tranås – Mörbylånga GOIF 5–4 (2–1, 2–2, 1–1)

Målskyttar, Mörby: Josefine Blad, Nora Wibing, Jennifer Nilsson, Sanna Augustsson.

FBC Kalmarsund Ungdom – Östra SK 6–8 (1–2, 3–3, 2–3)

Målskyttar, FBC Ungdom: Emma Andersson 3, Isabella Landtreter, Amanda Lind, Amanda Nilsson.

Damer division 2

Stenåsa-Sandby-Gårdby IF – Vetlanda IBF 3–7 (1–5, 2–1, 0–1)

Målskyttar, SSG: Josefin Nilsson 2, Emelie Norqvist.

Herrar division 4

Ljungbyholms GOIF – Gantesbo IBK 9–5 (5–2, 0–2, 4–1)

Målskyttar, Ljungbyholm: Jacob Elsrud 3, Adam Jonnergård 3, Pontus Engström-Frick, Emil Stenberg, Anton Arvidsson.

Erik Västerlund, assisterande tränare, Ljungbyholm: ”Vi spelar bra i framför allt första och tredje perioden. I andra släpper vi in dem i matchen och låter dem ta tag i taktpinnen. Vi vinner till sist rättvist. Det var en härlig seger som grabbarna har förtjänat”.

Matchens lirare, Ljungbyholm: Backen Viktor Blomberg och målvakten Sebastian Fransson.

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

LOKALINNEBANDY: ”Går att göra taktiska förändringar även i division 3”

SSG:s matchinledning lämnade mycket att önska men då tog man sig i kragen och vände på matchen i kvällens lokalinnebandy.

Hanna Thulin

Hanna Thulin

Kl.22:37, 8 december, 2017

LOKALINNEBANDY: ”Går att göra taktiska förändringar även i division 3”
Foto: Arkiv

Division 2 Herrar

Slätafly/SK IBK – Hovshaga AIF 1-2 e.förl. (0-1, 1-0, 0-1)

Mål Slätafly: Jesper Kindblad

Fredrik Andersson, tränare Slätafly: ”Ikväll lider jag med grabbarna att vi inte fick med oss 3 poäng. Efter det slitet och det hjärta som samtliga spelare visar idag så är det tungt att de inte får med sig det där lilla extra. Vi vinner skotten med 39-19 men som alla vet så handlar det om att göra mål för att vinna matcher. Gästerna för dagen hade en väldigt duktig målvakt. Trots detta så tycker jag att vi verkligen är på väg mot rätt riktning. Jag tycker att samtliga förtjänar ett stort plus idag. Hosvhaga tar ledningen i slutet av första men grabbarna jobbar på konstant de sista 40 minuterna och till slut så lyckas Ola Carlsson göra 1-1 i powerplay. Därefter har vi pressen men bollen ville som sagt inte in. Istället avgör Hovshaga med 7 sekunder kvar av sudden. Men 1 poäng är bättre än 0 och nu blickar vi framåt mot kommande vecka!”

Månsarps IBK – FBC Kalmarsund Ungdom 5-14 (3-4, 1-5, 1-5)

Mål FBC: Jesper Svensson 3, Jacob Lingmert 2, Marcus Karlsson 2, Jesper Husberg 2, Oskar Andersson 2, Carl Nydolf, Melvin Hallström & Johannes Oskarsson

Nässjö IBF – Nybro IBK 11-7 (3-0, 5-4, 3-3)

Mål Nybro: Simon Eriksson 2, Alexander Franzen 2, Emil Johansson, Samuel Slättman & Elof Laakso

 

Division 3 Herrar

Väckelsångs IK – CL98IC 5-4 (1-2, 1-1, 3-1)

Mål CL98: Jonathan Karlberg 2, William Borén & Kevin Sandebäck

Stenåsa-Sandby-Gårdby IF – Fliseryds IBK 6-3 (1-2, 4-0, 1-1)

Mål SSG: Patrik Idensjö 2, Petrus Lilja, Jacob Kumlin, Anton Fransson & Andreas Klinth

Jimmie Nilsson, tränare SSG: ”Vi gör en jättedålig första period men sen gör vi vissa taktiska förändringar. Vi hindrade bland annat deras uppspelsfas och kunde vinna boll hyfsat högt. Det är kul att man kan göra taktiska förändringar även i division 3! Efter första perioden blir vi bättre och gör jobbet. Vi blir mycket mer aggressiva försvarsmässigt och får äga mycket boll. Det är en riktigt skön vinst idag.”

Matchens lirare SSG: ”Jacob Kumlin och Kim Jonsson Fredsson ska ha beröm för att de sliter och jobbar mycket. Jag tror Kimpan spelar i nästan 50 minuter, han är en maskin.”

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

FBC-forwarden: ”Vi kan betydligt bättre”

Martin Willsund uppmanar lagkamraterna till att höja kvalitén på spelet.

Andreas Norinder

Andreas Norinder

Kl.11:25, 5 december, 2017

FBC-forwarden: ”Vi kan betydligt bättre”
Martin Willsund, i gul väst, anser att Stille är den bästa coachen han har haft. Foto: Arkiv

Efter svaga resultat fick Emil Stille lämna rollen som FBC-tränare. Nu är det återigen upp till Adam Kallenberg att försöka lyckas med att ta FBC Kalmarsund till SSL.

I Stilles sista match var forwarden Martin Willsund uppsatt i samma kedja som storstjärnan Kim Nilsson, i ett försök att få in ny energi i laget.

LÄS MER: Så resonerade FBC Kalmarsund: ”Självförtroendet var som bortblåst”

– Stille har gjort ett väldigt bra jobb, han är den bästa coachen jag har haft, framförallt taktiskt, säger Willsund.

Hur resonerar ni i truppen nu när det kommer in en ny tränare?

– Det blev det som det blev, nu är det upp till alla i laget att visa att vi kan betydligt bättre än vad vi visat hittills. Det är vi på planen som bär det största ansvaret, säger Martin Willsund.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Så resonerade FBC Kalmarsund: ”Självförtroendet var som bortblåst”

Det har varit några intensiva dagar för FBC Kalmarsund. Per Viberg, klubbchef FBC, berättar hur man tänkte när man valde att byta tränare.

Hanna Thulin

Hanna Thulin

Kl.10:54, 5 december, 2017

Så resonerade FBC Kalmarsund: ”Självförtroendet var som bortblåst”
Adam Kallenberg går in och ersätter Emil Stille som huvudtränare. Foto: Arkiv

Under måndagskvällen blev det klart att det är Adam Kallenberg som tillsammans med Tom Holmqvist tar över som huvudtränare respektive assisterande tränare för FBC Kalmarsunds herrlag efter Emil Stille och Håkan Robertsson.

– Det är aldrig ett lätt beslut att ta eftersom det finns en människa bakom. Men det har funnits tankar och diskussioner under en längre tid som har lett fram till det här beslutet. Att vara tränare är en utsatt position, vilket man får ha respekt för, men samtidigt är det idrottens vardag. Sen bär hela laget också ansvar för att man inte har levererat, säger FBC:s klubbchef Per Viberg.

LÄS MER: FBC-forwarden: ”Vi kan betydligt bättre”

Den händelse som tillslut fick föreningen att gå från tanke till handling var lagets senaste hemmamatch mot Skoghalls IBK där man tappade en ledning vilket sedan resulterade i en förlust med 6-10.

– Senaste matchen var oroande. Det fanns ingen energi i laget och folk lämnade arenan i besvikelse innan matchen var slut. Det var ett tecken på något som inte är bra i gruppen. Det är i princip samma trupp som förra året och laget har gått från att vara ett av Sveriges vinstrikaste lag på den här nivån till att inte kunna prestera alls. Självförtroendet var som bortblåst.

Var det rätt i tiden att byta tränare just nu?
– Man måste ha tålamod och jag tycker vår tajming är bra. Att göra det tidigare hade varit för tidigt. Ibland när man presterar sämre går det ett mediedrev där man blir ifrågasatt men vi har lyckats slippa den smutsiga delen. Vi har sluppit den pressen och istället kunnat ta sportsliga beslut.

Vad blir nästa steg?
– Nu måste det ske en självrannsakan i truppen. På vilket sätt kan varje spelare bidra till att vända det här. Jag har sagt det förut och jag säger det igen, i den här gruppen saknas det naturliga ledare. Det finns ingen som säger ”ta rygg på mig, hit ska vi”. Det krävs en stor mognad i gruppen för att kunna hantera det ledarskap som Stille hade, den här gruppen mår bra av ett mer tydligt ledarskap där spelarna inte behöver ta så mycket eget ansvar.

Det känns inte oroande, med tanke på er målsättning, att inte ha en mer självklar ledare i truppen?
– Vi jobbar mycket med disc-analyser vilket innebär att ens personlighet motsvarar en av fyra färger. Vi strävar efter att ha en så jämn fördelning som möjligt mellan färgerna men just nu har vi många gröna (stabilitet) och blå (analytisk förmåga) spelare. Vi saknar alltså en röd (dominant) ledartyp. Vi måste fundera på de här sakerna seriöst och när det kommer till att ta in nya spelare så kommer vi kanske inte att ta in världens bästa back eftersom han är blå, då väljer vi hellre den lite sämre backen som är röd.

Tanken kring färger och de olika personlighetstyperna är också något som kan appliceras på tränarna.

– Stille var själv mer åt det blå/gröna hållet, precis som spelarna. Hade laget haft spelare som var röda så är jag övertygad om att Emils ledarstil hade fungerat bättre. Nu får vi in Kallenberg som kan fungera som en motpol och balansera truppen genom att vara en tydlig, röd ledare.

Viberg är tydlig med att det inte finns något agg mot Stille utan att man från föreningens sida önskar honom lycka till i fortsättningen.

– Han är ingen dålig ledare och jag är övertygad om att han kommer lyckas någon annanstans. Jag är stolt över hur vi har hanterat situationen sedan i lördags och vi uppmuntrar spelare att höra av sig till Stille för att visa empati och medmänsklighet. Det är klart att vi hade velat fullfölja kontraktet men det här var det bästa beslutet för båda parterna.

– Adam och Tom är en drömlösning men ingen långsiktig lösning. De har ett stort kunnande och bidrar med olika kompetensområden så även om det har gått snabbt nu så kunde det inte ha blivit bättre. Sen måste vi vara noga med vilka tränare vi letar efter till nästa säsong, avslutar Per Viberg.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

KLART: FBC sparkar tränaren och tar in två trotjänare

24Kalmars avslöjande bekräftat – FBC Kalmarsund meddelar att huvudtränaren Emil Stille och assisterande tränaren Håkan Robertsson byts ut.

Martin Sköld

Martin Sköld

Kl.23:56, 4 december, 2017

KLART:  FBC sparkar tränaren och tar in två trotjänare

Allsvenska FBC Kalmarsund som satsar mot SSL har efter elva omgångar spelat in 18 poäng och ligger på femte plats i Allsvenskan Södra. Tre poäng från kvalplats till SSL. Nu väljer FBC Kalmarsund att sparka huvudtränare Emil Stille och assisterande tränare Håkan Robertsson. FBC Kalmarsund kommenterar i ett pressmeddelande:

”Laget och föreningen har efter en svag säsongsinledning med bara 18 poäng på 11 matcher satt sig själva i ett svårt utgångsläge och behöver utifrån detta agera genom att göra förändringar i ledarstaben samt justera lagets målsättning”

LÄS MER: AVSLÖJAR: Han blir FBC:s nya tränare

Vid förra säsongen hade Kalmarsund 21 poäng på elva matcher vilket då till slut ledde till en andra plats i serien och SSL-kval. Precis som 24Kalmar avslöjade så tar Adam Kallenberg, som var huvudtränare förra säsongen, över tillsammans med assisterande tränare Tom Holmqvist.

– Med struktur, en tydlig spelidé, ödmjukhet och hårt arbete skall vi tillsammans som förening göra vad vi kan för att vända på detta. Viljan att visa att vi är ett starkare och bättre lag än vad vi fram tills nu visat är stark i hela föreningen säger Per Viberg, klubbchef i FBC Kalmarsund.

Emil Stille som värvades som tränare till säsongen från Östra SK kommenterar själv:

– Känner givetvis en stor besvikelse över att inte få fullfölja mitt uppdrag. Jag respekterar föreningens beslut rakt av och önskar laget stor lycka till framåt, säger Emil Stille.

FBC Kalmarsund reviderar även sin målsättning:
– Vi reviderar målsättningen från att vinna serien till att komma topp fyra och nå kval. I ett kval är målet att toppa lagets form och ge oss själva chansen att ta oss till SSL säger, klubbchefen Per Viberg.

Samtidigt plockar man in förstärkningar i form av Jacob Lingmerth och Victor Johansson, två trotjänare från FBC Kalmarsund Ungdom.

– Vår övertygelse är att Jacob och Victor kommer att tillföra hjärta och spetsa en redan bra trupp. Vi kommer även att ha ögon och öron öppna fram tills att transferfönstret stängs den sista januari. Det kan bli aktuellt att värva en eller ett par spelare utifrån, men det måste vara helt rätt spelare och framförallt rätt spelare med rätt egenskaper för att ytterligare förstärkning av laget skall bli aktuellt.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Stäng